Public Meeting Agenda: May 4, 2015 at 6:30 PM - Board of Education Meeting Agenda

Download

View Options:

Show Everything
Hide Everything

May 4, 2015 at 6:30 PM - Board of Education Meeting Agenda Agenda

May 4, 2015 at 6:30 PM - Board of Education Meeting Agenda
A. Routine Business
Agenda Item Type:  Procedural Item
A.1. Call to Order
Speaker(s):  Nina Wolford
Agenda Item Type:  Procedural Item
A.2. Roll Call
Speaker(s):  Board Secretary
Agenda Item Type:  Procedural Item
A.3. Open Meetings Law
Speaker(s):  Nina Wolford
Agenda Item Type:  Procedural Item
Rationale:  The Bellevue Board of Education abides by the Nebraska Open Meetings Law.  A copy of the law is posted on the wall of our Board room.
A.4. Pledge of Allegiance
Speaker(s):  Nina Wolford
Agenda Item Type:  Procedural Item
B. Consent Agenda
Speaker(s):  Nina Wolford
Agenda Item Type:  Consent Agenda
Rationale:  Administrative Recommendation: Approve by consent items in section B and C of the Agenda identified with an asterisk and receive the information and proposals in sections D and identified with an asterisk.
B.1. *Approval of Minutes
Speaker(s):  Board Secretary
Agenda Item Type:  Consent Item
Rationale:  The attached Minutes of the April 6, 2015, Board of Education meeting and the April 29, 2015 Board of Education Work Session were sent to all members of the Board of Education for review.

Administrative Recommendation:  Approve the Minutes of the April 6, 2015 Board of Education meeting and the April 29, 2015 Board of Education Work Session.
Attachments:
B.2. *Treasurer's Report
Speaker(s):  Susan Brooks
Agenda Item Type:  Consent Item
Rationale:  Administrative Recommendation:  Acknowledge receipt of the Treasurer's Report for April, 2015.
Attachments:
B.3. *Payment of Claims
Speaker(s):  Jeff Rippe
Agenda Item Type:  Consent Item
Rationale:  Administrative Recommendation:  Approve the payment of claims totaling $1,475,219.58.
Attachments:
B.4. *Release from Contract
Speaker(s):  Sharra Smith
Agenda Item Type:  Consent Item
Rationale:  Administrative Recommendation: Release (1) Laurie Arn, (2) Chad Bartlett, (3) Stephanie Domenge, (4) Beatriz Esparza, (5) Faustina Hanson, (6) Amber Hatch, (7) Trenton Kerger, (8) Eric Olson, (9) Nikki Salinas, (10) Amy Welte-Fleming and (11) Laura Wyssman from their contracts effective May 22, 2015.
B.5. *Election of New Teachers
Speaker(s):  Sharra Smith
Agenda Item Type:  Consent Item
Rationale:  Administrative Recommendation:  Elect (1) Taylor Anderson, (2) Megan Burgdorf, (3) Brianne Cox, (4) Abigail Dougherty, (5) Theresa Fuxa, (6) Veronica Gibson, (7) Taylor Gofta, (8) Sarah Griess, (9) Catherine Gross, (10) Muriel Hague, (11) Samantha Hall, (12) Katherine Hibbs, (13) Kelli Huntley, (14) Molly Koehler, (15) Lynda Laird, (16) Hanna Olson, (17) Tara Packer, (18) Kristen Phillips, (19) Keaton Prochaska, (20) Daniel Rickels, (21) Hailee Schmit, (22) Allison Smith, (23) Amy Tasich, (24) Alexander Tyler, (25) Emma Vrtiska, (26) Robyn Warner, (27) William White, (28) Sara Williamsen and (29) Iris Woolery be elected to the certified staff for the 2015-16 school year effective August 6, 2015 subject to their release from any contractual agreements with other school districts.
Attachments:
C. Action Items
Agenda Item Type:  Action Item
C.1. Legal Services (203.08)
Speaker(s):  Frank Harwood
Agenda Item Type:  Action Item
Rationale: 

The Board has reviewed proposals from several law firms to provide legal services to Bellevue Public Schools.  Interviews were conducted with three firms at a special meeting on April 29th.  Tonight the board will decide which firm, if any, they would like to negotiate a contract for legal services with.

 


C.2. Superintendent's Contract Renewal (302.02)
Speaker(s):  Nina Wolford
Agenda Item Type:  Action Item
Rationale: 

Board Policy 302.02 adopted in December of 2014 states - On an annual basis before April 15th, the board will: conduct an evaluation of the superintendent, review of the superintendent’s contract and take action as to whether the contract will be extended. At the April meeting, the Board approved an extension to the April 15th date.  Tonight, the board will consider the extension of the superintendent’s contract until June 30, 2018.  The contract along with Nebraska Department of Education Form 20 are attached.  For all other contract amendments, the board will take final action before June 15th unless there is an agreement to continue from both parties.

Attachments:
C.3. Teacher Negotiated Agreement
Speaker(s):  Jeff Rippe
Agenda Item Type:  Action Item
Rationale:  Nebraska law allows public school employees to organize and bargain collectively with school boards on the issue of salaries.  An agreement has been reached and ratified by the Bellevue Education Association, the employee organization representing teachers, nurses, psychologists, and therapists.

The negotiated agreement with teachers adjusts the 2015-2016 salary for beginning teachers to $33,200 from the current beginning salary of $32,700.  This represents a proposed total package increase of 1.90%.  The increase is to cover:

  • Employer paid health insurance increase of $130 annually per participating employee

  • Salary increases for individual employees to include salary schedule increase and horizontal movement. Increased costs to the District for all groups listed above is as follows: Certificated staff (teachers, nurses, psychologists, therapists) $1,104,598.

 

Increased costs to the District for all groups listed above is as follows:

Certificated staff (teachers, nurses, psychologists, therapists) $1,104,598.

The current and proposed salary programs are attached.  Also attached is the ratification notice from the Bellevue Education Association.

Administrative Recommendation:  The administration recommends the board approve the Teacher Negotiated Agreement as presented.

 

Attachments:
C.4. District Grading Committee Recommendations (Policy 611.01, Goal A3)
Speaker(s):  Frank Harwood
Agenda Item Type:  Action Item
Rationale:  Over a two year period, a group of more than 40 Bellevue Public Schools’ educational professionals including teachers and administrators has been conducting a study of best practices in grading to support student learning.  At the last two meetings, the Board has been given reports including recommendations for changes in the future.  Tonight the Board will consider any action to be taken.

Administrative Recommendation:  The administration supports the recommendations made by the District Grading Committee at the April 6, 2015 Board of Education Meeting.

Attachments:
C.5. *Outside the District Professional Continuing Contract Unit Policy
Speaker(s):  Julee Sauer
Agenda Item Type:  Consent Item
Rationale: 

Bellevue Public Schools offers opportunities for certified staff to earn Continuing  Contract Units (CCU).  These CCU’s can be used for salary advancement for some approved activities that are completed outside of contract day/year.

 

A list of the proposed 2015-2016 activities recommended for Board approval is included in the attachment.

 

Administrative Recommendation:  Approve the Continuing Contract Unit Program for 2015-2016.



 


Attachments:
D. Commendations
Agenda Item Type:  Consent Item
D.1. *State DECA Conference
Agenda Item Type:  Consent Item
Rationale: 

Nearly 300 Nebraska high school students recently received DECA awards at the 58th annual state conference in Lincoln.

The top 250 Nebraska students who finished first, second or third in their events will challenge more than 18,000 other students from the United States, the U.S. territories, Canada, China, Germany, Mexico and Spain during the international competition in Orlando, Florida, to determine the world’s best marketing, finance, hospitality, management and entrepreneurship students.

DECA competitive events were designed to evaluate the knowledge, skills and attitudes necessary for career success in a wide array of professions. Over 900 Nebraska students participated in more than 45 competitive events, professional development seminars and elected state officers in March.

Out of roughly 250 national qualifier positions Bellevue East and Bellevue West accounted for 71 of those qualifiers.

The following were named DECA award winners:

Marketing Research Events

Business Services Operations Research
First Place: Kaitlyn Buresh, Jenna Hubbard, Ethan Vincent, Bellevue West High School

Buying and Merchandising Operations Research
Second Place: Jazmyn Brown, Logan Cunningham, Josh Keaton, Bellevue East High School

Finance Operations Research
First Place: Alycia Cain, Annie Norman, Jaslyn Schweiss, Bellevue West High School

Sports and Entertainment Marketing Operations Research
Second Place: Kim Gau, Mallory Huck, Kaili Sager, Bellevue West High School
Third Place: Ryan Plambeck, Jordan Warner, Bellevue West High School 

Chapter Team Events

Community Service Project
Second Place: Taylea Dotzler, Arenz Garcia, Brianne Inselman, Bellevue West High School

Creative Marketing Project
First Place: Carter Langpaul, Caitlyn Martin, Gabriel Stiansen, Bellevue East High School
Third Place: Trent Hoppe, Johanna Snodgrass, Emily Summers, Bellevue West High School

Entrepreneurship Promotion Project
First Place: Cody Lewis, Courtney Morehead, Kody Radil, Bellevue West High School
Third Place: Madison Baird, Francis Buglewicz, Hayley Wallace, Bellevue East High School

Financial Literacy Promotion Project
Second Place: Malcolm Barrett, Mariyah Griffin, Niya Hyde, Bellevue East High School
Third Place: Veronica Bryant, Andrea Labenz, April Thomas, Bellevue West High School

Learn and Earn Project
First Place: Marissa Pope, Jasmine Rosemond, Tyra Slade, Bellevue West High School

Public Relations Project
First Place: Taylor Christian, Emma Lay, Joey Lydiatt, Bellevue West High School
Second Place: Caleb Eby, Stephanie Purcell, Emily Romero, Bellevue West High School

Business, Management and Entrepreneurship Events

Entrepreneurship Participating Event- Franchising Business
First Place: Baylee Anstey, Bellevue West High School

Entrepreneurship Growing Your Business Event
First Place: Thomas Cruz, Mark Deegan, Blaine Johnson, Bellevue East High School

Entrepreneurship Written Event
First Place: Joey Jeanetta, Sipres Shurila, Trevor Wood, Bellevue East High School

International Business Plan Event
Third Place: Diandra Freese, Harlee Sine, Austin Wood, Bellevue West High School

Marketing Representative Events

Fashion Merchandising Promotion Plan Event
First Place: Justin Holtmann, Brooklyn Mussman, Andrew Roeher, Bellevue West High School 

Professional Selling Events

Financial Consulting Event
Third Place: Jack Hike, Bellevue East High School 

Individual Series Events

Principles of Finance
Third Place: William Targy, Bellevue East High School

Principles of Hospitality and Tourism
First Place: Riley Herringer, Bellevue East High School

Apparel and Accessories Marketing
Third Place: Andrew Roehr, Bellevue West High School

Automotive Services Marketing
Second Place: Caleb Eby, Bellevue West High School

Food Marketing Series
Third Place: Josh Keaton, Bellevue East High School

Personal Financial Literacy
Second Place: Kyle Dosher, Bellevue West High School

Quick Serve Restaurant Management
Third Place: Logan Cunningham, Bellevue East High School

Management Team Decision Making Events

Hospitality Services
Third Place: Trent Hoppe, Johanna Snodgrass, Bellevue West High School

Marketing Communications
Second Place: Stephanie Purcell, Emily Romero, Bellevue West High School

Sports and Entertainment  
First Place: Joey Jeanetta, Trevor Wood, Bellevue East High School
  

Special Recognition

DECA Outstanding Advisors – Dawn Danauskas, Bellevue East High School

National Qualifiers:

Marisa Viramontes, Megan Bangart and Brett Renner - Public Relations Project, Bellevue East High School

Joseph Collins - Hospitality and Tourism Professional Selling Event, Bellevue East High School

 

Top Eight Overall:

Hayley Wallace - Sports and Entertainment Marketing Series, Bellevue East High School

Francis Buglewicz - Human Resource Management, Bellevue East High School

Kollin Crompton - Principles of Marketing, Bellevue East High School

Mirjana Walther - Principles of Hospitality and Tourism, Bellevue East High School

Jack Hike - Principles of Finance, Bellevue East High School

Moritz Fischer - Principles of Business Management, Bellevue East High School

 

Junior Leadership Award:

Gabrielle Griffin – Bellevue East High School

Mirjana Walther – Bellevue East High School

 

Chapter Leadership Award Winners:

Seriana Williams – Bellevue East High School

Kollin Crompton – Bellevue East High School

Sydney Chaney – Bellevue East High School

D.2. *State FBLA Conference
Agenda Item Type:  Consent Item
Rationale: 

The Nebraska Future Business Leaders of America (FBLA) recently named students who won state competitive events at the 53rd annual State Leadership Conference in Omaha.

 

More than 2,500 students and advisers from 135 Nebraska schools attended the conference with students competing in more than 70 chapter, team and individual events. Students placing first, second or third in the competitive events qualified to compete at the national conference in Chicago, Illinois, June 29-July 2.

 

Members receiving first, second and third place awards are:

Computer Game and Simulation Programming

First place:

Andrew Godwin, Blaine Johnson, Josh Jones of Bellevue East High School

 

Cyber Security

First place:

Zach Brown of Bellevue East High School

Second place:

Nate Brown of Bellevue East High School

 

Desktop Application Programming

Second place:

Zach Brown of Bellevue East High School

 

E-business

First place:

Carter Albers, Scott Hedglen, Josh Jones of Bellevue East High School

 

Electronic Career Portfolio

Third place:

Josh Jones of Bellevue East High School

 

FBLA Principles and Procedures

Second place:

Jackie Alexander of Bellevue West High School

 

Management Information Systems

First place:

Nate Brown, Zach Brown, Josh Jones of Bellevue East High School

 

Network Design

First place:

Nate Brown, Zach Brown, Josh Jones of Bellevue East High School

 

Partnership with Business Project

First place:

Bellevue East High School

Third place:

Bellevue West High School

 

Scholarship Recipients
$100 Phi Beta Lambda Scholarship: Joshua Jones of Bellevue East High School


National Business Achievement Awards, Leader Level
Lauren Wiegand of Bellevue West High School

D.3. *State Quiz Bowl
Agenda Item Type:  Consent Item
Rationale: 

Bellevue East Quiz Bowl team took second place at the State Tournament in Holdrege on April 29. Congratulations to the following students: Noah Madrigal, George Timmins, Sydney Hanson, Tommy Casart, Baxter Knee, and Bobby Storck.

D.4. *State Journalism
Agenda Item Type:  Consent Item
Rationale:  The Bellevue East yearbook and newspaper students had great success at the NSAA State Journalism Contest on April 27. Congratulations to the following students: Desiree Wilson - Class A State Champion in Entertainment Writing - First Place; Caleb Wagner - Class A Yearbook Theme Development - Fourth Place; and Olivia Noble - Class A Yearbook Theme Development - Fourth Place.
E. Information Items
Agenda Item Type:  Information Item
E.1. ProjectSEARCH
Speaker(s):  Chad Bartlett, Matt Fenster, Dan Bombeck
Agenda Item Type:  Information Item
Rationale:  Last May, the Board was provided an overview of a new special education program the district was embarking on called ProjectSEARCH.  Tonight, ProjectSEARCH Teacher Chad Bartlett will provide an overview of the first year and the programs growth and success.
E.2. Legislative Update
Speaker(s):  Frank Harwood
Agenda Item Type:  Information Item
Rationale: 

The district employs Radcliffe and Associates as lobbyists.  Tonight, Walt Radcliffe will report on the 2015 legislative session.  As a reminder, this is the first session of the biennium and will be a 90 day session which will not end until early June.

F. Public Comment Period
Agenda Item Type:  Information Item
Rationale:  Lori Bonner wishes to address the Board regarding student attire and grooming.
G. Board of Education Member Reports on Meetings They Have Attended
Agenda Item Type:  Information Item
Rationale:  Learning Community - Nina Wolford
BPS Foundation - Doug Cook, Lisa Rybar, Frank Kumor
MABE - Cindy Copich
GNSA - Cindy Copich
Board Policy Review Work Group - Cindy Copich, Doug Cook, Mike Kinney
District Safety Committee - Doug Cook
H. Future Business
Speaker(s):  Nina Wolford
Agenda Item Type:  Information Item
Rationale: 

May 5, District Retirement Tea @ Bellevue West, 3:30 p.m.

May 8, Project SEARCH Completion Ceremony @ Embassy Suites - La Vista, 8:00 a.m.

May 21, BEST Graduation @ Support Center, 1:00 p.m.

May 23, High School Graduations, 9:30 a.m.

June 8, Board of Education Meeting, Welcome Center, 6:30 p.m.

I. Executive Session
Speaker(s):  Nina Wolford
Agenda Item Type:  Action Item
Rationale: 

Administrative Recommendation: Adjourn to Executive Session to consider matters relating to strategy sessions with respect to collective bargaining, negotiations with outside agencies, and personnel which are necessary to be considered in closed session for the protection of the public interest and for the needless injury to the reputation of an individual.

<< Back to the Public Page for Bellevue Public Schools